Yra daug sveikos ajurvedinės mitybos niuansų, pradedant įvairių produktų suderinamumo taisyklėmis ir baigiant individualiais patarimais, kuriais atsižvelgiama į kūno konstitucijos tipą, došą. Tačiau pradėti sveikiau gyventi galime nuo lengvų ir paprastų dalykų, kuriuos kasdien taikydami padėsime tvirtą pamatą sveikai gyvensenai. Įdomu, kad beveik visų principų esmė – užtikrinti gerą virškinimą.

Pirmasis ajurvedinės mitybos principas skelbia, kad maistui vartojami produktai turi būti švieži ir natūralūs. Šaldyti ar konservuoti produktai nebeturi daugumos maistingųjų ir mineralinių medžiagų, kurios būtinos normaliam organizmo funkcionavimui.

Antrasis principas – vieno valgymo metu reikia naudoti produktus, kurie gerai dera tarpusavyje. Pavyzdžiui, maistas bus geriau virškinamas ir organizmui suteiks didžiausią naudą, jeigu nemaišysime vaisių su baltymų ir riebalų turinčiai produktais.

Trečia, ajurvedinė mityba nepaklūsta tradiciniam tvarkaraščiui: pusryčiai, pietūs, vakarienė.

Rekomenduojama valgyti tik tada, kai esame alkani. Kad ir kaip būtų keista, šis principas – vienas iš esminių sveikos mitybos sistemoje. Kai jaučiame alkį, mūsų virškinimo ugnis – agni – dega stipriau ir virškina geriau. Būtent todėl pilvas gali pradėti gurgėti. Taip jis parodo, kad kūnui reikalingas maistas. Kai agni dega stipriai, virškinimo procesas veiksmingas, o jeigu valgome nejausdami alkio,

tai tarsi į vos rusenančią ugnį metame per daug malkų, ir ji užgęsta. Taip apsunkiname virškinimo procesą ir maistinių medžiagų pasisavinimą bei sukuriame amą – kenksmingą šalutinį produktą (toksinus). Todėl valgykime tik kai esame alkani. Skamba labai paprastai!

Išimtis. Jei jūsų apetitas sutrikęs, tai nereiškia, kad visai nereikia valgyti. Apetito nebuvimas– tai normalaus organizmo funkcionavimo sutrikimas, kurį reikia gydyti.

Ketvirtas ajurvedos principas skelbia: dėkite į maistą daug prieskonių. Iš dalies ši taisyklė Indijoje turi šiek tiek kitą reikšmę – didesnę nei kitur. Indijoje, kur ir atsirado ajurveda, vyrauja karštas klimatas, o aukštoje temperatūroje bet kokie produktai pradeda daug greičiau gesti ar bent jau organiškai kisti, tad aštrūs prieskoniai yra antibakterinis reagentas, kuris saugo organizmą

nuo galimo apsinuodijimo. Tačiau net ir gyvenant vėsesnio klimato šalyse naudinga patiekalus gardinti prieskoniais – kvapas suaktyvina mūsų skonio receptorius, išsiskyrusios seilės paruošia skrandį virškinti. Be to, prieskoniai turi ir daugiau teigiamų savybių, apie kurias rašėme ankstesniuose žurnalo numeriuose.

Penktasis principas – mityba turi būti įvairi. Ajurveda išskiria šešis skonius, pagal kuriuos visus produktus galime suskirstyti į kategorijas: saldus, rūgštus, sūrus, kartus, aštrus ir sutraukiantis (gaižus). Praktiškai visa ajurvedos išmintis tiesiogine prasme sutelkta ant… jūsų liežuvio! Remiantis šiuo teiginiu, skonio pojūtis – natūrali sveikos mitybos instrukcija. Daug metų, rinkdamiesi sveikus produktus, žmonės naudojosi būtent ja, nes maistas „kalba“ skonių kalba. Sultinga kriaušė tarsi švelniai kreipiasi į mus, o deginantis aitrusis pipiras šaukia perspėdamas. Mūsų receptoriai nustato maistinę produktų vertę ir duoda startą visam virškinimo procesui. Suradę maloniausius skonius galime sudaryti sau tinkamą valgiaraštį, o pasistengę į savo kasdienį racioną įtraukti visų šešių skonių produktų, galime pasiekti harmoniją ir tapti laimingi.

Šešta, valgant reikia rūpestingai sukramtyti maistą. Taip net iš minimalų kiekį naudingų medžiagų turinčio maisto organizmas išgaus maksimalią naudą jūsų kūnui. Net ir būdami labai alkani pasistenkite atsiminti, kad būtina kramtyti, kramtyti ir dar kartą kramtyti. Virškinimas ir įsisavinimas reikalauja, kad maistas atitinkamu būdu būtų suskaidytas ir apvirškintas dar prieš patekdamas į skrandį. Būtent todėl mes turime aštrius dantis ir seiles, kuriose gausu fermentų. Remiantis tyrimais, kramtydami mes suvirškiname daugiau nei 40 proc. sudėtinių angliavandenių. Ajurveda

kramtymą vertina kaip bet kokios svorio mažinimo programos komponentą. Jis taip pat automatiškai reguliuoja valgymo greitį ir padeda atskleisti tikruosius aromatus ir produktų savybes.

Septintasis principas – valgykite tylioje, atpalaiduojančioje aplinkoje. Valgio metu žiūrėdami televizorių, skaitydami ar ginčydamiesi, galime sutrikdyti virškinimo procesą. Net jei valgymas tėra eilinė užduotis jūsų kasdieninėje darbotvarkėje, pasistenkite šiuo metu atsipalaiduoti ir sukaupti energiją. Susitelkite į maistą, mėgaukitės jo aromatu ir tekstūra.

Aštuntas principas – prieš valgį palaiminkite maistą ir bent mintyse už jį padėkokite. Maistas palaiko mūsų gyvybę, o palaiminimas, malda ar dėkingumo mintis prieš maistą, ištarta garsiai ar mintyse, padeda atiduoti duoklę Kūrėjui. Be to, tai puiki galimybė minutėlę stabtelėti ir atkurti kontaktą su tais, kurie sėdi šalia jūsų prie vieno stalo. Tokiais momentais protas nurimsta, nes dėmesys sutelkiamas į maistą ir dėkingumą.

Devintas principas – stenkitės dažnai neužkandžiauti, prieš eilinį valgymą palaukite, kol susivirškins ankstesnis maistas. Mums kenkia nuolatinis kramsnojimas. Virškinimo procesas paprastai trunka 3–6 valandas priklausomai nuo individualios kūno konstitucijos. Siekdami išvengti virškinimo ugnies užgesimo, turime virškinimo sistemai duoti pakankamai laiko savo darbui atlikti. Būtent todėl ajurveda rekomenduoja palaukti, kol maistas bus visiškai suvirškintas iki kito valgymo. Pajutę alkį ir pilve atsiradusį lengvumo jausmą suprasime, kad vėl atėjo laikas pasistiprinti. Užkandžiaujant visada reikėtų atsižvelgti į savo kūno konstituciją. Rinkdamiesi lengvesnį, mus balansuojantį užkandį galime patenkinti maisto troškimą tarp valgymų ir nenuslopinti virškinimo ugnies.

Dešimtas principas – valgykite, kol jaučiate komfortą. Kiek kartų užbaigėte vakarienę žodžiais ar mintimis: „Žinojau, kad paskutinio kąsnelio nereikėjo…“? Stenkitės valgydami stebėti save ir sustoti pajutę, kad pasisotinote, bet ne persivalgėte. Suvalgius pernelyg daug maisto, skrandyje neliks erdvės virškinimo procesui. Dažniausiai perteklinis būna desertas, todėl numatykite jam „vietą“ iš anksto. Skrandis linkęs išsitempti, todėl verta įsitikinti, ar jaučiamas alkis mūsų neklaidina – valgydami stabtelėkime ir pagalvokime, ar tikrai dar reikia valgyti. Ajurveda teigia, kad 1/3 skrandžio dalį turime užsipildyti sausu maistu, 1/3 – skysčiais ir dar 1/3 palikti tuščią.

Vienuoliktas principas – atidėkite valgymą, jei esate blogos nuotaikos. Jeigu jums kada teko valgyti po kivirčo (arba, dar blogiau, kivirčo metu), tikriausiai pajutote, kaip blogai į tai reaguoja skrandis. Įtampa ir nuo jos susitraukę raumenys sutrikdo virškinimo procesą. Arba gal atsimenate tą jausmą, kaip ranka pati tiesiasi link ledų, kai esate blogos nuotaikos, tačiau jų suvalgę imate jaustis dar

blogiau? Esant emocijų pikui, geriau atidėti valgymą, ypač esant neigiamoms emocijoms, bet net ir per didelis džiaugsmingas susijaudinimas gali sutrikdyti normalią virškinimo eigą. Be to, virškinimo metu nepatariama stipriai juoktis ar pernelyg gyvai dalintis įspūdžiais, nors dažnas mūsų tuo ir užsiima pietų metu. Taigi mokykimės vertinti savo kūną ir suprasti, kiek laiko mums reikia nurimti prieš valgymą.

Dvyliktas principas – niekada nevalgykite paskubomis. Mūsų laikais valgyti prabėgomis tapo norma, tačiau labai svarbu tai daryti ramiai sėdint ir neskubant. Taip padėsime organizmui VEDOS Nr. 8 | 2019 m. 41 atsipalaiduoti ir užtikrinsime lengvą virškinimo proceso pradžią. Kai valgome stovėdami ar kur nors skubėdami ir eidami, virškinimo procesui vykti reikia daug daugiau energijos, nei įprasta, o juk galėtume, užuot švaistę, šią energiją skirti naudingiems darbams. Todėl net užkandžiaudami stenkimės prisėsti.

Tryliktas principas – kasdien valgykite maždaug tuo pačiu metu. Mūsų kūnas yra nuostabus kūrinys, tačiau kartu delikatus ir jautrus tarsi laikrodis, o jį suderinti su natūraliais gamtos ritmais – vienas iš svarbiausių ajurvedos tikslų. Neatsitiktinai pietų metas sutampa su vidudieniu, kai saulė, o kartu su ja ir virškinimo ugnis agni būna zenite. Valgymas atsižvelgiant į gamtos ritmus padeda palaikyti prigimtinę kūno konstituciją. Dar daugiau: valgymas kasdien tiksliai tuo pačiu metu garantuoja, kad per dieną neiššvaistysime mums taip reikalingos ir nelengvai sukauptos energijos. Be to, tai puikus būdas kontroliuoti užkandžiavimą ir išvengti persivalgymo.

Keturioliktas principas – leiskite sau po valgio keletą minučių pailsėti. Poilsis po valgio padeda lengvai pradėti virškinti maistą, todėl, užuot po paskutinio kąsnio pašokę nuo stalo, skirkite keletą minučių atsipalaiduoti ir pasimėgauti sotumo jausmu.

Paskutinis – penkioliktas – ajurvedinės mitybos principas – kartą per savaitę pailsėkite nuo sunkaus maisto. O dar geriau, jei kurią dieną skirtumėte iškrovai ir pabadautumėte. Tai būtų puiki dovana ištikimam organizmui, kuris nesustodamas rūpinasi mūsų gyvybiniais procesais.

Ajurvedos žinovai Andrius ir Oksana Misiukai

Autorius Andrius Misiukas

Straipsnis publikuotas žurnale VEDOS, Nr. 3

„Vedos“ – tai popierinis gyvenimo būdo žurnalas.
VEDOS – tai visa apimančios žinios, laiko patikrinti dėsniai kaip gyventi ir būti laimingam. Jos iš šventraščių ir dvasinių mokytojų lūpomis pasiekė mus ir mes norime jomis pasidalyti su Jumis.
Žurnalas leidžiamas keturis kartus per metus.
Leidinį galite įsigyti prekybos centruose arba užsisakyti į namus – atsiųsime paštu tiesiai į Jūsų pašto dėžutę bet kuriame pasaulio kampelyje.

www.dvarakaknygynas.lt